شهر داکا در بنگلادش

شهر داکا در بنگلادش

  • گروه نویسندگان
  • 11:02 ب.ظ
  • بدون نظر
  • 290 بازدید

درباره شهر داکا:

شهر داکا پایتخت کشور بنگلادش و پرجمعیت ترین شهر در این کشور است که جمعیتی بالغ بر حدود 19 میلیون نفر دارد. علاوه براین، می توان گفت که این شهر چهارمین شهر بزرگ جهان و مرکز تجارت، اقتصاد و فرهنگ بنگلادش است. این شهر از شهر های مهم در جنوب آسیا است و معروف به شهر مسجدها است. از طرف دیگر این شهر به پایتخت جهانی ریکشها هم معروف است. این شهر در گذشته و در زمان پادشاهان گورکانی به نام جهانگیرنگر معروف است. شهر داکا در کرانه رودخانه بوریگانگا قرار دارد و محصور به چند رودخانه به نام های توراگ، دالشواری و شیتالاکشیا است.

تاریخچه شهر داکا:

تاریخ سکونت شهری در داکا، به هزاره اول باز می گردد. این منطقه، قسمتی از بخش باستانی بیکرامپور بود که توسط سنا دیناستی قانونگذاری می شده است. براساس قوانین اسلامی، این شهر، بخشی از تاریخ منطقه سونارگائون شده است. این منطقه به وسیله جاده گراند ترانک به شمال هند متصل است.

جغرافیا:

بنگلادش در بخش شرقی رودخانه بورگانگا قرار دارد و شهر داکا در بخش های پایین تر دلتای گنگس قرار دارد و مساحتی در حدود 306 کلومتر مربع را در برمی گیرد.

آب و هوا:

شهر داکا آب و هوای گرمسیری دارد. و دمای متوسط آن به 26 درجه می رسد. میزان بارش سالیانه در این شهر بیش از 2000 میلی متر است که غالبا بین ماه های می و اکتبر اتفاق می افتد.آلودگی آب و هوای ناشی از صنعت از مشکلات جدی است که بر سلامت عمومی و کیفیت زندگی در این شهر اثر گذاشته است.

پارک و فضای سبز:

پارک های زیادی در شهر داکا وجود دارد که می توان به پارک رمنا، شیشو، بلدها و … اشاره کرد. همچنین دریاچه های زیبایی در این شهر وجود دارد که هر مسافری را به خود جذب می کند که معروف ترین آنها، بنانی، یوتارا است.

منبع: لانلی پلنت


ادمین

توضیحات نویسنده

تعداد دیدگاه ها (0)

شما باید عضو شوید تا بتوانید نظر ارسال کنید.