قلعه بهستان یا تخت دیو! در زنجان

قلعه بهستان یا تخت دیو! در زنجان

  • گروه نویسندگان
  • 10:49 ب.ظ
  • بدون نظر
  • 508 بازدید

قلعه بهستان یا تخت دیو! در زنجان

قلعه بهستان یا تخت دیو! در زنجان در حوالی شهر ماه نشان زنجان قرار دارد. قلعه بهستان یا تخته دیو در فاصله 20 کیلومتری شهر ماه نشان و حدود 110 کیلومتری شهر زنجان جا دارد.  این دژ با سه نام قلعه بهستان، قلعه ماه نشان، یا تخت دیو شناخته می شود.

نمای بیرونی و داخلی قلعه:

سازه های طبیعی و زمین شناسی نمای بیرونی این قلعه را شکل می دهد که در علم زمین شناسی “هودو” نامیده می شود. این نمای بیرونی توسط مردم بومی این منطقه، “دودکش جن” نام گرفته است. سازه های این قلعه مانند قارچ است که بر اثر فرسایش طبیعی و به مرور زمان شبیه به مناره شده است و تکه سنگی مانند سر قارچ بر روی آن قرار گرفته است و طبیعی بودن آن بسیار عجیب است. این مناره های طبیعی در علم زمین شناسی “هودو” نامیده می شوند که نام های fairy chimney، یا صخره چادری یا هرم زمین نیز شناخته می شود. معروف ترین fairy chimney در آمریکا است اما سازه های به این شکل با کاپادوکیای ترکیه نیز توسط ایرانیان شناخته شده است. با تخلیه هودو ها در فضای داخلی دژ قسمتی از اتاق ها، دالان ها و راه پله ها بوجود آمده است. امروزه به علت تخریب و ریزش پله ها تنها با بالا رفتن از دیوار های قلعه امکان مشاهده قسمتی از دالان و اتاق ها وجود دارد.

تاریخ ساخت قلعه بهستان یا تخت دیو! در زنجان:

تاریخ ساخت این قلعه تاریخی به دوره ساسانیان باز می گردد. ولی اوج دوره استفاده از آن در قرن 6 و 7 پس از اسلام است. علت نامگذاری این قلعه به تخت دیو این است که بر اساس افسانه های محلی، دیو ها بر بالای صخره های هودو می نشستند. آب این قلعه هم به شیوه خاص تامین می شود و از حوضچه های سنگی 7 در 3 متر در بالای قلعه و به وسیله لوله های گلی 50 سانتی متری انجام می شود. این قلعه در سال 1356 جز فهرست آثار ملی ثبت شده است.

برای مطالعه در مورد دیگر نقاط گردشگری شهر زنجان نوشته های زیر را مطالعه کنید:

پل میر بهاءالدین زنجان

گرمابه حاج ابراهیم

حمام حاج داداش

آبشار هشتر خان

گنبد سلطانیه

منبع: لانلی پلنت


ادمین

توضیحات نویسنده

تعداد دیدگاه ها (0)

شما باید عضو شوید تا بتوانید نظر ارسال کنید.