معبد تاریخی چغازنبیل

معبد تاریخی چغازنبیل

  • گروه نویسندگان
  • 12:09 ق.ظ
  • بدون نظر
  • 342 بازدید

معبد زیگورات چغازنبیل

معبد زیگورات چغازنبیل ، بنایی کهن مربوط به دوره عیلامی از تاریخ ایران، یکی از آثار ملی ثبت شده در فهرست جهانی یونسکو است. این بنا در نزدیکی شهر شوش استان خوزستان قرار گرفته. این معبد چند هزار ساله را در 45 کیلومتری جنوب شهر شوش و نزدیک به منطقه باستانی هفت تپه می توان جستجو کرد و از دیدن گوشه ای از تاریخ این سرزمین شگفت زده شد.

معبد زیگورات چغازنبیل

تاریخچه چغازنبیل

معبد چغازنبیل به عنوان یک نیایشگاه در دوران عیلامی و توسط پادشاه بزرگ آن دوران اونتاش گال ساخته شده است. او این معبد را برای پرستش و ستایش الهه نگهبان شهر شوش یا همان ایزد اینشوشیناک بنا نمود و ویرانی آن مربوط به حمله سپاه آشور ناپال و به همراه نابودی تمدن ایلامی بوده است.

معبد زیگورات چغازنبیل

کشف معبد چغازنبیل

این بنا که طی سالیان متمادی در زیر خاک و در دل تپه ای مدفون بوده در زمان پهلوی دوم و حدود 50 سال پیش توسط کیریشمن فرانسوی از دل خاک بیرون کشیده شد. گفتنی است منطقه ای که معبد چغازنبیل در آن کشف شد در آن زمان توسط گروه هایی که به دنبال کشف و احداث چاه نفت بودند مورد بررسی قرار می گرفت و کشف آثار اولیه ای که منجر به کشف این بنا گردید توسط مهندسانی انجام شد که در آن ناحیه مشغول به اکتشاف نفت بودند.

معبد زیگورات چغازنبیل

منبع: ایران اطلس


ادمین

توضیحات نویسنده

تعداد دیدگاه ها (0)

شما باید عضو شوید تا بتوانید نظر ارسال کنید.