معبد پارو تاکشانگ در بوتان

معبد پارو تاکشانگ در بوتان

  • گروه نویسندگان
  • 10:30 ب.ظ
  • بدون نظر
  • 274 بازدید

پیشینه معبد پارو تاکشانگ در بوتان:

بر طبق افسانه های قدیمی نام این معبد به معنای لانه ببر است و معبد پارو تاکشناگ که با نام لانه ببر نیز شناخته می شود، افسانه دیگر هم در مورد این معبد قدیمی وجود دارد  به همسر قبلی یک پادشاه به نام “یشه سوگیال” بازمیگردد. این معبد، مکانی مقدس برای آیین بودایی است. این معبد در بالای تپه ی پارو در کشور بوتان قرار دارد. این معبد در اواخر قرن 17 میلادی ساخته شد و گفته می شود که در قرن هشتم گورو پادماساموا به مدت مشخص در آن مکان به مراقبه مشغول بوده است. سازه های بسیار زیبا در این معبد به چشم می خورد که در اواخر قرن 17 و توسط گیالس تنزین رابگی در اطراف غار تاکشانگ سنگه سامدوپ ساخته شد. می توان گفت که این بنا نماد فرهنگی کشور بوتان است. جشنواره ای برای بزرگداشت پادماسوا در دره پارو همه ساله برگزار می شود.

معبد پارو تاکشانگ در بوتان

معبد پارو تاکشانگ در بوتان

ساختار این معبد:

بخش خارجی:

ساختمان این معبد شامل چهار پناهگاه و معبد کوچک تر است که طراحی آن با سنگ های گرانیت، غارها و زمین های اطراف آن متناسب است. از بین 8 غاری که در آن منطقه وجود دارد، چهار تای آن ها سهل الوصول هستند. تمامی ساختمان ها، از طریق مسیر هایی که در سنگ ها ایجاد شده است، به یکدیگر راه دارند. علاوه بر اینها پل های چوبی نیز برای ارتباط بین مسیر ها وجود دارد. در بالاترین نقطه معبد، کتیبه ای از بودا به چشم می خورد. هر ساختمان بالکنی دارد که منظره زیبایی از دره پارو نشان می دهد.

نقاشی ها:

رنگ مسی کوه های زنگدوپری در تمام منطقه و همچنین روی دیوارهای معبد برای تداعی افسانه وجود دارد. تپه مقدس در پشت صحنه با 4 چهره با رنگ های مختلف نقاشی شده است که شامل نقاشی شرقی، غربی، شمالی و جنوبی است.

منبع: پارو تاکشانگ


ادمین

توضیحات نویسنده

تعداد دیدگاه ها (0)

شما باید عضو شوید تا بتوانید نظر ارسال کنید.